آشنایی با ViLTE

آشنایی با فناوری ViLTE و نحوه فعال‌سازی آن: تماس تصویری بدون نیاز به اینترنت

فناوری ViLTE یا تماس تصویری بدون نیاز به اینترنت فناوری‌ای است که به کاربران اجازه برقراری تماس تصویری بدون نیاز به اینترنت می‌دهد. گوشی باند نیز به عنوان یکی از گوشی‌های دارای این فناوری این قابلیت را داراست. در این مطلب، ضمن آموزش راه‌اندازی این سرویس در گوشی باند، توضیحاتی هم پیرامون این تکنولوژی ارائه خواهیم داد.

پیش از اینکه کاربر بتواند از این قابلیت استفاده کند، باید مراحلی را طی کند که در ادامه مطلب این مراحل را مشاهده می‌کنید:

قبل از شروع آموزش، باید به این نکته توجه کنیم که برای استفاده از این قابلیت، اپراتور دو طرف باید یکسان باشند.

مرحله اول

کاربر باید مطمئن شود که اپراتور مورد نظر، در منطقه جغرافیایی پوشش VoLTE یا ViLTE را داشته باشد.

مرحله دوم

در اپراتور ایرانسل، به طور پیش‌فرض ویژگی تماس تصویری بدون نیاز به اینترنت فعال است اما در اپراتور همراه اول، کاربر ابتدا باید از طریق گوشی باند کد دستوری #2431*10* را شماره‌گیری کند تا این ویژگی فعال شود.

مرحله آخر

فعال کردن تنظیمات در خود گوشی باند است. کاربر از طریق بخش تنظیمات گوشی، باید دو گزینه VoLTE و Carrier Video Calling را نیز فعال‌ کند.

تماس تصویری بدون نیاز به اینترنت
تماس تصویری بدون نیاز به اینترنت

پس از انجام مراحل بالا و در صورت درست انجام دادن تمامی مراحل، حال باید عبارت HD را روی آنتن گوشی (در بخش سمت راست بالای گوشی) ببینیم. در این حالت، تمامی تنظیمات درست است و شما می‌توانید با هر فرد دیگری که باند دارد و اپراتورش مانند شماست، تماس تصویری بدون نیاز به اینترنت برقرار کنید.

البته باید به این نکته نیز اشاره کنیم که گاهی اوقات با اینکه همه چیز درست بنظر می‌رسد، اما هنگام تلاش برای برقراری تماس ویدیویی، کاربر موفق به انجام این کار نمی‌شود. این مساله صرفا به دلیل شلوغ بودن شبکه است. کاربر در این حالت با صبر کردن و تلاش مجدد پس از گذشت مدتی می‌تواند شانس خود را برای برقراری یک تماس ویدیویی موفق بالاتر ببرد.

آخرین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید، این است که در بخش تنظیمات گوشی باند و در قسمت Preferred Network Type گزینه انتخاب شده باید گزینه 4G یا 5G باشد.

اما سوالی که مطرح است، این است که ViLTE چیست و چگونه کار می‌کند؟

فناوری Video over LTE (ویدیو از طریقLTE) یا به اختصار ViLTE، نام تکنولوژی‌ای است  که به کاربران گوشی‌های همراه اجازه می‌دهد که بدون نیاز به اینترنت و بر پایه زیرسیستم‌های چندرسانه‌ای از طریق IP (IP Multimedia Subsystem یا به اختصار IMS) با دیگر کاربران تماس تصویری برقرار کنند. ViLTE دقیقا از همان پروتکل‌های کنترلی استفاده می‌کند که تکنولوژی VoLTE (تماس صوتی از طریق LTE) از آن بهره می‌برد.

تکنولوژی ViLTE برای رمزگذاری و رمزگشایی استریم ویدیو، از کودِک H.264 استفاده می‌کند. مزیت اصلی این کودِک نسبت به کودِک 3G-324M (که در تماس‌های تصویری بر بستر 3G استفاده می‌شد) کیفیت بسیار بالاتر آن است.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در رابطه با این تکنولوژی مدنظر قرار بگیرد، این است که باید نسبت به سرویس‌های دیگر استریم ویدیو که در آن‌ها تاخیر از درجه اهمیت بالایی برخوردار نیست، اولویت بالاتری داشته باشد تا کیفیت تماس تصویری افت نکند.

تا بحال دستگاه‌های بسیار زیادی از برندهای مختلف با این تکنولوژی به بازار روانه شده‌اند. گوشی هوشمند داریا باند نیز از این تکنولوژی پشتیبانی می‌کند و کاربران این گوشی می‌توانند با دیگر افراد دارای باند، بدون نیاز به اینترنت تماس تصویری بگیرند.